Konstnärer & konst i 335 lokaler

  

  

utställningar som visas nu i din landsända – välj här:

    Stockholm city (inkl Lidingö & Djurgården)   

verk av konstnären Stefan MÅS Persson ska visas här
>> till Galleri+Lorentzon >>
© Stefan MÅS Persson,Lyft 70x55 cm akryl på mdf

Stockholm: Vernissage lördagen den 1 oktober kl.13-17 lördag 01 okt–tisdag 25 okt, Stefan MÅS Persson, Galleri Lorentzon

verk av konstnären Liva Isakson Lundin ska visas här
>> till Wetterling+Gallery >>
© Liva Isakson Lundin

Stockholm: Opening Reception, October 6, 5–8 pm torsdag 06 okt–lördag 05 nov, Liva Isakson Lundin, Wetterling Gallery

verk av konstnären Ossian Eckerman ska visas här
>> till Cornelia+Sojdelius+Gallery >>
© Ossian Eckerman

Stockholm: VERNISSAGE LÖRDAGEN 1 OKTOBER 16-19 lördag 01 okt–fredag 28 okt, Ossian Eckerman, Cornelia Sojdelius Gallery

verk av konstnären Christer Strömholm ska visas här
>> till Nationalmuseum >>
Christer Strömholm, Niki de Saint Phalle, fransk konstnär, Paris 1960. © Christer Strömholm/Strömholm Estate

Stockholm: torsdag 06 okt–söndag 08 jan, Christer Strömholm, Nationalmuseum

verk av konstnären Hilma af Klint ska visas här
>> till Moderna+Museet >>
© Hilma af Klint, De tio största, nr 7, Mannaåldern, grupp IV, 1907 © Stiftelsen Hilma af Klints Verk. Foto: Albin Dahlström / Moderna Museet

Stockholm: torsdag 22 sep–söndag 08 jan, Hilma af Klint, Moderna Museet

verk av konstnären Anna IIeby ska visas här
>> till Galleri+Mats+Bergman >>
© Anna IIeby

Stockholm: Vernissage den 6 oktober kl 17.00-20.00. torsdag 06 okt–söndag 23 okt, Anna IIeby, Galleri Mats Bergman

verk av konstnären Richard Johansson ska visas här
>> till Galleri+Magnus+Karlsson >>
© Richard Johansson

Stockholm: lördag 10 sep–lördag 15 okt, Richard Johansson, Galleri Magnus Karlsson

verk av konstnären  Pastelae ska visas här
>> till Kulturhuset+Stadsteatern >>
© Pastelae

Stockholm: fredag 23 sep–söndag 08 jan, Pastelae, Kulturhuset Stadsteatern

verk av konstnären Jenni Rope ska visas här
>> till Finlandsinstitutets+galleri >>
© Jenni Rope, Solmukat 1, 2021.

Stockholm: fredag 16 sep–lördag 22 okt, Jenni Rope, Finlandsinstitutets galleri

verk av konstnären   ska visas här
>> till Dansmuseet+%E2%80%93+Museum+of+Movement >>
Rudolf Nurejev

Stockholm: tisdag 13 sep–söndag 08 jan, NUREYEV A tribute to the greatest male dancer of the 20th century Dansmuseet – Museum of Movement

verk av konstnären  Cooking Sections ska visas här
>> till Bonniers+Konsthall >>
© Cooking Sections, Salmon Traces of Escapees, Turner Prize Exhibition 2021, Herbert Art Gallery, 2021

Stockholm: onsdag 31 aug–söndag 30 okt, Cooking Sections, Bonniers Konsthall

verk av konstnären Tori Wrånes ska visas här
>> till Accelerator >>
© Tori Wrånes, Big Water, 2022, Stillbild från video.

Stockholm: lördag 24 sep–söndag 12 feb, Tori Wrånes, Accelerator

: torsdag 06 okt–söndag 09 okt, Stockholm Craft Week 2022 Sthlm Craft Week

Stockholm: torsdag 06 okt–fredag 28 okt, Beatrice Brovia, PLATINA

Stockholm: torsdag 06 okt–fredag 28 okt, Nicolas Cheng, PLATINA

Stockholm: torsdag 06 okt–fredag 28 okt, Karolina Hägg, PLATINA

Stockholm: torsdag 06 okt–fredag 28 okt, Magnus Liljedahl, PLATINA

Stockholm: torsdag 06 okt–fredag 28 okt, Anders Ljungberg, PLATINA

Stockholm: torsdag 06 okt–fredag 28 okt, Bettina Schwalm, PLATINA

Stockholm: torsdag 06 okt–fredag 28 okt, Sissi Westerberg, PLATINA

Stockholm: torsdag 06 okt–fredag 28 okt, Simon Westling, PLATINA

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Mattias Hellberg, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Madeleine Jacobsson, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Joanna Rytel, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Gunnar Larsson, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Isak Sundström, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Petronella Åslund, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: onsdag 31 aug–söndag 30 okt, Ayesha Hameed, Bonniers Konsthall

Stockholm: torsdag 06 okt–lördag 05 nov, Christina Thomas Dahlberg, Konstnärshuset/SKF

Stockholm:
Tisdagsprogram på Skeppsholmen i Stockholm
tisdag 04 okt–tisdag 29 nov, Statens Konstråd

Stockholm: torsdag 06 okt–söndag 08 jan, Giorgio Vasaris teckningar – en mytomspunnen samling Nationalmuseum

Stockholm: lördag 24 sep–söndag 12 feb, Mother Courage and Her Children – en utställning med performance, film och ljudverk Accelerator

Stockholm: torsdag 22 sep–lördag 15 okt, Lars Arvidsson, Galleri Helle Knudsen

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 05 nov, Lotta Melin, Andys Gallery

Stockholm: torsdag 06 okt–lördag 05 nov, Stora Galleriet: Jubileumsutställning 20 år ID:I Galleri. Curators: Alida Ivanov och Ashik Zaman. Konstnärshuset/SKF

Konstkalendern

C/O K22, KRUKMAKARGATAN 22, 11851 STOCKHOLM
www.konstkalendern.se utges av/published by:
Blume Production AB
Ansvarig utgivare/publisher: Anders Blume
070 734 59 09

mail   start/hemsida   instagram   twitter   facebook

Kontakta Konstkalendern

info@konstkalendern.se

Om du vill prenumerera på den tryckta Konstkalendern, glöm inte att ange din fullständiga postadress!

Prenumerera eller köp Konstkalendern

Prenumeration (kr inkl moms)
Var 1 år 2 år
Sverige 75 140
Norden 90 170
Världen 90 170

Köp flera ex av samma nummer
Bara Sverige 1 ex 4 ex 8 ex
35 60 90